superkasjer.com.pl

Kliencie, obsłuż się sam

Sprawdzarka cen Zebra MK3100 I waga CAS CL5200 Junior

Szybki rozwój technologii sprzedaży detalicznej, spowodował, że kolejne sklepy stosują różnego rodzaju rozwiązania samoobsługowe, jako część strategii obsługi klienta. Klienci natomiast chętnie z takich rozwiązań korzystają, ponieważ dzięki nim, mogą mniej czasu poświęcić na, chociażby, prozaiczne zakupy spożywcze. Technologie samoobsługowe sprawdzają się na stanowiskach warzywnych, z produktami sypkimi, mrożonkami, w postaci wag etykietujących,  jako weryfikatory cen, a ostatnio także kasy i terminale płatnicze.

Samoobsługowe stanowiska wagowe

Etykietująca waga elektroniczna CAS CL5200 Junior

Wagi etykietujące, to przy zastosowaniu nowoczesnych technologii, już nie tylko urządzenia do pomiaru masy towaru. Te na stanowiskach samoobsługowych, wyposażone są w panel dotykowy (minitor), na którym kupujący zaznacza nabywany towar oraz mechanizm drukujący, emitujący etykietę z informacją o produkcie. Etykietę taką, zawierającą między innymi nazwę, cenę za kilogram, kwotę do zapłaty, skład, datę zdatności do spożycia, umieszcza się na zważonym towarze, by potem sczytać ją w kasie (robi to kasjer, lub kupujący, o ile transakcji dokonuje na stanowisku samoobsługowym).

Warzenie i drukowanie etykiet, to nie jedyne atuty wag samoobsługowych. Istotne jest także to, że posiadają one różne interfejsy komunikacyjne  (RS-232, USB jak i złącze Ethernet). Dzięki temu wagi etykietujące płynnie współpracują z komputerem, a w rezultacie – także z innymi elementami systemu sprzedaży w sklepie, np. z drukarką fiskalną.

Wart podkreślenia jest fakt, że urządzenia ważące z wbudowanymi mechanizmami drukującymi dają możliwość zaprogramowanie nawet kilkudziesięciu tysięcy produktów w bazie towarowej.  bazy towarowej. Takie udogodnienia znaleźć można w modelach uznanych producentów, jak np. Cas, Digi, Dibal, Elzab. Co więcej, wagi te występują w różnych wariantach konstrukcyjnych, m.in. płaskich lub z wysięgnikiem.

Sprawdź zanim kupisz – weryfikatory cen

Weryfikator cen Zebra MK3100

Weryfikatory cen są kolejną grupą urządzeń, które dają klientom, możliwość samodzielnej obsługi. I w przeciwieństwie do np. wag etykietujących, stworzone są głównie z myślą o tym, by korzystali z nich klienci. Najczęściej spotkać je można w większych sklepach spożywczych, przemysłowych, drogeriach, czasem w sklepach budowlanych. Sprawdzanie ceny z użyciem takiego urządzenia jest raczej proste – nabywca umieszcza kod kreskowy w świetle skanera, ten sczytuje dane i na monitorze, wyświetla informacje o produkcie. Nowsze, bardziej zaawansowane modele służą nie tylko do prezentowania informacji o produkcie. Mogą także wyświetlać logo sklepu, reklamy, informacje o promocjach i rabatach. Niektóre wyposażone są w panele dotykowe, dzięki którym klient może się komunikować z obsługą sklepu. Na tym jednak ich zalety się nie kończą – kolejną jest to, że są zintegrowane z innymi urządzeniami działającymi w sklepie.

Konstrukcyjnie weryfikatory cen mogą się od siebie znacznie różnić – na rynku urządzeń okołofisklanych dostępne są modele, które odczytują tylko kody 1D (czyli zwykłe kody jednowymiarowe), bądź 2D (kody QR, w których zawrzeć można o wiele więcej informacji o produkcie niż w kodzie prostym). Różnice występują także w sposobie komunikacji sprawdzarki cen z komputerem, czy kasa fiskalną – może się ona odbywać z wykorzystaniem transmisji RS232, za pośrednictwem sieci LAN przewodowej lub za pośrednictwem sieci bezprzewodowej WiFi.

Sposób montażu wszystkich weryfikatorów jest podobny – specjalnymi uchwytami przytwierdza się je do regałów, słupków lub ścian. Nabywca takiego urządzenia auto ID powinien mieć na uwadze, że są one dosyć mocno eksploatowane. Warto zatem wybierając sprawdzarkę postawić na model z mocną, szczelną i wytrzymałą obudową.

1 Comment

  1. Gryza

    Już coraz popularniejsza ta samoobsługa. Ostatnio nawet w sklepie z butami, spotkałam się z bardzo rozbudowaną sprawdzarką cen, która pokazała mi czy model intersujących mnie butów jest w moim rozmiarze i na której półce go znajdę. Uważam, że to dobre rozwiązania, bo nie trzeba czekać w kolejce do pracownika, który akurat obsługuje kogoś innego, labo co gorsza w kolejce do kasy, gdzie potem i tak trzeba stać żeby za buty zapłacić. Wszystko można sprawdzić samemu. I w sklepach spożywczych też wolę, kiedy sama mogę zważyć produkt, a potem zapłacić w kasie samoobsługowej.

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Rozwiąż CAPTCHA *