Nowelizacja ustawy o VAT oraz dodatkowe Rozporządzenia w istotnej mierze skupiły się na uregulowaniu kwestii związanych z dawno zapowiadanymi urządzeniami online, współpracującymi z CRK. Wbrew pozorom jednak nie chodzi wyłącznie o całkowite nowości w prawie. Ważne zmiany oraz dodatkowe informacje w przepisach wpłynęły również na znane, funkcjonujące wcześniej aspekty pracy z kasami i drukarkami rejestrującymi (albo tymi online, albo też wszystkimi). Jak teraz wygląda np. sprawa obowiązkowych przeglądów technicznych czy raportów fiskalnych? Sprawdźmy!
Przeglądy serwisowe urządzeń rejestrujących – nowe wiadomości
Kwestia ta rzeczywiście należy do jednej z najbardziej oczywistych, jeśli chodzi o pracę z urządzeniami fiskalnymi. A przynajmniej dla tych przedsiębiorców, którzy już je użytkują. Mowa przecież o jednym z podstawowych obowiązków podatnika. Zgodnie z prawem każda stosowana kasa lub drukarka fiskalna musi przechodzić przegląd techniczny nie rzadziej, niż co 2 lata (przedsiębiorca może jednak zdecydować się na częstsze kontrole). W przypadku niespełnienia tego wymogu podatnikowi grożą z tego tytułu konkretne konsekwencje.
M.in. właśnie temat tych konsekwencji poruszają wspomniane nowe regulacje prawne. Trzeba zatem mieć na uwadze, że choć czynności dotyczące procedury przeglądu technicznego wykonuje uprawniony serwisant – to do przedsiębiorcy należy zlecenie kontroli w odpowiednim terminie. Jeśli zostanie on przekroczony, podatnik może otrzymać mandat w wysokości 300 złotych, nałożony przez Urząd Skarbowy. Należy go opłacić w terminie 14 dni od uzyskania informacji o karze, wpłacając wskazaną kwotę na podany przez US numer rachunku. I czym prędzej doprowadzić do wykonania przeglądu technicznego, ponieważ sam fakt otrzymania i opłacenia mandatu nie zwalnia przedsiębiorcy z tego obowiązku.
Należy też wspomnieć o doprecyzowaniu kwestii, w jakich jeszcze sytuacjach należy wykonać wspomnianą kontrolę serwisową. Są to takie okoliczności, jak ponowny najem lub leasing urządzenia fiskalnego oraz wznowienie działalności gospodarczej. Chodzi więc np. o to, że podatnik ma obowiązek zlecić przeprowadzenie przeglądu technicznego danej kasy lub drukarki rejestrującej niż znów zacznie z niego korzystać w celu ewidencjonowania obrotu i wystawiania paragonów dla klientów.
Realizacja raportów fiskalnych – co się zmieniło?
Wykonywanie raportów fiskalnych to kolejna sprawa, należąca do „żelaznych obowiązków” użytkowników urządzeń rejestrujących. Chodzi konkretnie o dwa rodzaje tych dokumentów: raporty dobowe i raporty miesięczne, zbierające szczegółowe informacje odnośnie uzyskanego obrotu w konkretnie określonym czasie.
Wcześniej zasady dotyczące wystawiania wspomnianych wyżej dokumentów były jednakowe dla wszystkich typów urządzeń rejestrujących. Mowa dokładnie o kasach i drukarkach fiskalnych, z tradycyjną (papierową) bądź elektroniczną kopią paragonów. Choć reguły realizacji raportów dobowych i raportów miesięcznych różnią się między sobą – w jednym i drugim przypadku oznaczało to stworzenie odpowiednich wydruków. Tymczasem ta kwestia uległa zmianie w wyniku wprowadzenia nowego systemu fiskalizacji, a konkretnie urządzeń rejestrujących online. Jak podają wprowadzone przepisy, w przypadku technologii sprzedaży łączących się przez internet z CRK, raporty miesięczne (nazywane też okresowymi) należy wykonywać tak, jak dotychczas, czyli w formie tradycyjnych, papierowych wydruków. Natomiast jeśli chodzi o raporty fiskalne, te trzeba realizować w postaci cyfrowej. Wydawać by się mogło, że to szczegół, jednak poprawne wykonywanie wymaganych raportów fiskalnych należy do bezwzględnych obowiązków przedsiębiorców prowadzących ewidencję obrotu za pomocą urządzenia rejestrującego.
Dobrze, że trafiłem na ten tekst, bo nie wiedziałem, że w tych nowych kasach wystawia się inaczej dokumenty niż w starej. I umawiam przegląd, bo szkoda staracić 3 stówki.