superkasjer.com.pl

Jak to jest z ustawową ulgą po wejściu systemu fiskalizacji online?

Fawag Lite Online - kasa fiskalna

Z pewnością dla wielu przedsiębiorców, którzy muszą rozpocząć ewidencjonowanie obrotu przy zastosowaniu urządzenia rejestrującego, istotną kwestią będzie ustawowa ulga. To w końcu okazja do obniżenia kosztów prowadzenia działalności, jakich i tak nie da się ominąć. Jeśli jednak zamierzamy skorzystać z refundacji przewidzianej w przepisach – musimy pamiętać, że w tej kwestii zaszły istotne zmiany. Wynika to bezpośrednio z urzeczywistnianego przedsięwzięcia, jakim jest system fiskalizacji online.

Na czym polega ustawowa ulga?

Choć rozwiązanie, jakiego dotyczy dzisiejszy wpis, występuje w polskim prawie od długiego czasu, wielu przedsiębiorców, którzy dopiero stykają się ze „światem fiskalnym”, może nie do końca zdawać sobie sprawy, czym jest ustawowa ulga. W przypadku wielu przedsiębiorstw – na skutek przekroczenia dozwolonej wysokości rocznego obrotu czy też z powodu konkretnych przepisów, niepozostawiających żadnych wątpliwości co do konkretnych zobowiązań – następuje konieczność rozpoczęcia rejestrowania sprzedaży towarów bądź usług za pomocą urządzenia fiskalnego. To zaś oznacza nic innego, jak konieczny wydatek – bez względu na fakt, jak drogi okaże się wybrany model kasy lub drukarki rejestrującej. Jednak podatnik może skorzystać w tej sytuacji z pewnego udogodnienia. Mowa o ustawowej uldze, oznaczającej refundację części wydanej kwoty na zakup urządzenia rejestrującego. Omawiane odliczenie pozwala na zwrot kwoty wynoszącej maksymalnie 90% wartości nabytej kasy lub drukarki fiskalnej. Jednak jest też pewne ograniczenie. Zwrot nie może być bowiem większy jak 700 zł. Chociaż nierzadko się zdarzało, że zwłaszcza przy tańszych urządzeniach rejestrujących – taka ulga w znaczący sposób obniżała cenę technologii sprzedaży.

Dawniej i dziś – czyli jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać ulgę?

Wcześniej, aby móc skorzystać z opisywanej refundacji, trzeba było spełnić przede wszystkim jeden warunek. Otóż musiał to być po prostu zakup pierwszego urządzenia fiskalnego. Po spełnieniu niezbędnych formalności (związanych z rejestracją, instalacją i fiskalizacją tej technologii), podatnik mógł ubiegać się o przyznanie ustawowej ulgi z budżetu państwa. Jednak teraz – czyli po wejściu nowego systemu fiskalizacji i urządzeń rejestrujących komunikujących się przez internet z Centralnym Repozytorium Kas – zaszły pod tym względem ważne zmiany. W myśl stopniowego, efektywnego wprowadzania nowoczesnych rozwiązań w polskich przedsiębiorstwach, ustawodawca zadecydował, że z refundacji będzie można skorzystać w przypadku zakupu jedynie kas lub drukarek fiskalnych online. Jeśli więc chcemy obniżyć koszt nabycia urządzenia rejestrującego – musi to być technologia nowego typu, zapewniająca standard w postaci współpracy z CRK.

Dzisiejsza ulga dotyczy nie tylko zakupu!

Z drugiej strony należy zaznaczyć, że obecnie zakres ustawowej ulgi obejmuje nie tylko sytuacje nabywania nowych urządzeń. Z refundacji będą mogli skorzystać także przedsiębiorcy wymieniających dotąd użytkowane urządzenia rejestrujące (z papierową lub elektroniczną kopią paragonów) na modele online. Trzeba jednak przyznać, że nie wszyscy. Zatem o kim mowa? Z tej opcji skorzystają tylko przedsiębiorcy reprezentujący konkretne branże, wyszczególnione w nowelizacji ustawy o VAT. Chodzi o działalności, które zostały przez ustawodawcę zobligowane do wcześniejszego, szybszego wdrożenia urządzeń fiskalnych online. Mowa więc m.in. o branży mechaniki pojazdowej, lekarskiej, prawniczej, kosmetologicznej czy gastronomicznej. W wielu przypadkach bowiem korzystanie z kas i drukarek fiskalnych online nie stanowi jeszcze obowiązku.

1 Comment

  1. Paprik0

    no mnie właśnie czeka konieczność szybszego wdrożenia kasy online fajnie że też się łapię na odliczenie

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Rozwiąż CAPTCHA *