superkasjer.com.pl

2 rodzaje urządzeń fiskalnych – kasy i drukarki

Dylematy związane z zakupem pierwszego urządzenia fiskalnego towarzyszą dziś wielu przedsiębiorcom. Natomiast jednym z najczęściej powtarzanych pytań jest: Co lepiej wybrać – kasę czy drukarkę rejestrującą? Jeżeli chcemy podjąć mądrą decyzję, powinniśmy przede wszystkim zdawać sobie sprawę z podstawowych różnić pomiędzy tymi urządzeniami.

Czy któreś urządzenie fiskalne jest lepsze?

Czy da się jednoznacznie stwierdzić, że któreś z urządzeń fiskalnych – kasa albo drukarka – jest lepsze od drugiego? Zdecydowanie nie! Obydwa rozwiązania technologiczne służą co prawda do rejestrowania obrotu, ale ich sposoby funkcjonowania są zupełnie różne. Dlatego w jednej firmie najlepszym wyborem będzie zakup kasy, natomiast w drugiej – drukarki. Warto omówić oddzielnie sposoby działania tych urządzeń.

Samodzielna kasa fiskalna

Większość kas fiskalnych, które są dziś dostępne na polskim rynku, posiada interfejsy komunikacyjne. Co za tym idzie, mogą one współpracować z innymi urządzeniami, np. z komputerem, wagą elektroniczną czy też skanerem kodów kreskowych. W przypadku kasy rejestrującej nie jest to jednak warunkiem koniecznym. Wszystkie modele tego typu mogą działać w przedsiębiorstwach całkowicie samodzielnie. Innymi słowy, na kasie rejestrującej można bezpośrednio zaprogramować wszystkie potrzebne rzeczy, m.in. bazę PLU, klawisze funkcyjne, wydruki fiskalne i niefiskalne, a następnie prowadzić ewidencję.

Drukarka – zawsze w systemie sprzedaży

Już na początku zaznaczmy, że drukarki fiskalne, w przeciwieństwie do kas, nie są urządzeniami samodzielnymi. Stosuje się je w mniejszych, średnich bądź większych rozwiązaniach systemowych dla firm. Jest tak, ponieważ drukarka musi zostać połączona (przewodowo lub bezprzewodowo) z komputerem albo terminalem komputerowym. Bez tego nie będzie możliwe wykorzystanie jej funkcji oraz parametrów. Przykładowo: na drukarce fiskalnej nie definiujemy bazy towarowej. Wszystkie produkty i usługi trzeba najpierw skonfigurować w programie do zarządzania sprzedażą (zainstalowanym na komputerze), a dopiero później przesłać do urządzenia rejestrującego tego typu.

To, że drukarka fiskalna nie może działać samodzielnie, nie jest wcale problemem. Po prostu służy ona do prowadzenia sprzedaży w systemie sprzedaży. I co najważniejsze, posiada do tego odpowiednie predyspozycje. Drukarki dostępne na polskim rynku zapewniają m.in. obsługę od 100 000 do 1 000 000 pozycji towarowych (w zależności od modelu).

2 Comments

  1. i_tak_i_nie

    do tego podziału można jeszcze dodać terminale fiskalne

    Reply
  2. Pieseł Paweł

    dzięki za pomocy artykuł 🙂

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż CAPTCHA *