superkasjer.com.pl

Istota elektronicznej kopii paragonów

Kasa fiskalna Emar Solo Bis

Wydawałoby się, że niektóre rozwiązania, zastosowane w technologiach sprzedaży, są na tyle nowoczesne i skuteczne, że ich atrakcyjność nie pozostawia wątpliwości. A jednak… kopia papierowa wciąż cieszy się pewną popularnością, o czym świadczy fakt, że oba warianty funkcjonują obok siebie. Z czego to wynika? Z obaw przed nowym? Z niedostatecznej wiedzy? Tak czy inaczej, przyjrzyjmy się wspólnie istocie jednego z takich rozwiązań, czyli elektronicznej kopii paragonów.

Czego dotyczy omawiane rozwiązanie?

Przedsiębiorcy, którzy zakupili i poprawnie rejestrowali swoje urządzenia fiskalne, muszą zdawać sobie sprawę, że na procedurze instalacyjnej ich obowiązki się nie kończą. I nie chodzi tu o to, co oczywiste, czyli wprowadzanie danych do kasy bądź wydawanie klientom poprawnie wystawionych dowodów sprzedaży. Do innych zadań podatników należy zgłaszanie kas i drukarek fiskalnych na rutynowe przeglądy techniczne, właściwe przechowywanie książki serwisowej, realizacja raportów dobowych i miesięcznych czy właśnie – archiwizowanie danych z kopii wystawionych paragonów.

Podatnik ma obowiązek przechowywać takie wydruki nawet przez okres 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zostały wystawione. Tworzą one istotną, obowiązkową część dokumentacji związanej z prowadzoną ewidencją obrotu. Nieposiadanie kopii paragonów oznacza więc złamanie przepisów fiskalnych, dającą podstawę do wyciągnięcia pewnych konsekwencji przez organy skarbowe.

Jedno zadanie na dwa sposoby

Wcześniej funkcjonowała tylko jedna metoda na realizację tego wymogu. Dosłownie każde urządzenie fiskalne pracowało przy użyciu 2 rolek papieru termicznego. A jak to działa? Pierwsza służy do wystawiania paragonów dla klientów, druga zaś – do zachowywania kopii. Zadrukowane rolki należało przechowywać w porządku oraz w warunkach, które, przy dość nietrwałym papierze termicznym, zapewnią czytelność danych przez kolejne lata (miejsce suche, bez dostępu światła).

Po pewnym czasie dołączyła do niej druga możliwość – nowoczesna, na miarę dzisiejszych osiągnięć technologicznych. Elektroniczna kopia paragonów pozbawia urządzenie konieczności korzystania z drugiej rolki, gdyż jest ona niepotrzebna – wszystkie niezbędne dane są zapisywane w formie cyfrowej na niewielkiej karcie pamięci. Rozwiązanie to jest przede wszystkim wykorzystywane w najmniejszych, mobilnych modelach, ale i również w kasach i drukarkach obsługujących dość pojemną bazę towarową, nastawionych na pracę z szerokim asortymentem, przy dość dużym natężeniu ruchu.

Elektroniczna kopia paragonów – co zapewnia przedsiębiorcom?

Z nową opcją wiąże się wiele korzyści, dotykających różnych aspektów prowadzenia ewidencji obrotu. Przede wszystkim, kuszący jest już sam fakt maksymalnego uproszczenia realizacji wymogu zawartego w przepisach. Elektroniczna kopia oznacza koniec z gromadzeniem papierowych wydruków i znacznie większą trwałość danych. Tym bardziej, że informacje o zarejestrowanych transakcjach można szybko i łatwo zarchiwizować na komputerze oraz na innych nośnikach – płycie DVD, pendrivie itp. – co zapewni im dodatkowe zabezpieczenie. Jeśli zaś kogoś odrzuca wyższa cena urządzeń z elektroniczną kopią, tu również jest dobra wiadomość: funkcja zmniejsza wydatki na materiały eksploatacyjne (chodzi w końcu o pracę przy użyciu tylko jednej rolki), a więc w dłuższej perspektywie czasu umożliwia nie tylko wyrównanie różnicy w cenie, ale i „zarabianie” na takim rozwiązaniu.

1 Comment

  1. fafik_12

    kazdy moze dzis wybrac kopie papierowa, jest wybor…ale ja sie ciesze, ze nie musialem korzystac z kasy, gdy tego wyboru jeszcze nie bylo, hehe 😛 elektroniczna rulez 😀

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż CAPTCHA *