superkasjer.com.pl

Wagi elektroniczne – na co je stać?

Waga elektroniczna firmy Cas

Nie tylko kasy i drukarki fiskalne liczą się dla przedsiębiorców. Często korzystają oni z dodatkowych technologii sprzedaży, umożliwiające albo wspomagające realizację bardziej sprecyzowanych zadań. Do takich popularnych urządzeń peryferyjnych z pewnością należą wagi elektroniczne. Okazuje się bowiem, że dostępne na rynku modele potrafią być naprawdę różnorodne i przez to charakteryzować się dość szerokim zastosowaniem. Co mają do zaoferowania?

Gdzie stosuje się wagi elektroniczne?

Najogólniejsza, najprostsza odpowiedź, że praktycznie w każdej branży, byłaby zapewne nadużyciem. Z drugiej strony jednak wiele osób mogłoby się zdziwić, w ilu przedsiębiorstwach – nie tylko handlowych, ale i usługowych – wykorzystuje się wagi elektroniczne. Często bowiem technologie te są odbierane jako urządzenia przeznaczone jedynie do pomiaru masy towarów. I choć może się zdarzyć, że dany model będzie realizować też dodatkowe zadania (więcej o tym później), to jednak już sama podstawowa funkcjonalność znajduje szerokie zastosowanie w wielu działalnościach. Nie oznacza to jednak, że firmy te korzystają z takich samych wag elektronicznych. Wręcz przeciwnie, wiele z nich potrzebuje konkretnych rozwiązań, które sprostają sprecyzowanym oczekiwaniom, odnośnie charakteru branży, trybu pracy czy rodzaju oferty. Innych wag elektronicznych będą wymagały sklepy z artykułami spożywczymi (choć często różne, zależności od np. wielkości punktu handlowego), a innych firmy logistyczne czy placówki pocztowe lub medyczne. Współczesny rynek technologii sprzedaży odpowiada jednak na zróżnicowane potrzeby biznesowe, o czym świadczy bogaty wybór urządzeń peryferyjnych tego typu.

Wagi elektroniczne – jakie są i co oferują?

Skoro już mówimy o różnych wagach elektronicznych, warto wskazać kilka ich rodzajów i wyjaśnić po krótce, na czym polega ich odmienność. Przykładowo, w sklepach spożywczych typowa waga kalkulacyjna, przeliczająca od razu masę produktu na kwotę należną (zgodnie z ustaloną stawką) to dość częsty widok. Ale np. mniejsze działalności handlowe (nierzadko mobilne) korzystają nieraz z kompaktowych technologii tego rodzaju, w postaci niedużej szalki ważącej, integrowanej z urządzeniem rejestrującym. W magazynach, hurtowniach, firmach logistycznych czy obiektach pocztowych istotną rolę mogą odegrać wagi platformowe – z trwalszą i znacznie większą szalką, dostosowaną do pomiaru masy największych i najcięższych gabarytów. Wróćmy teraz do kwestii poruszonej wcześniej, a mianowicie faktu, że opisywane urządzenia peryferyjne nie muszą służyć jedynie do ważenia. Przykład? Waga etykietująca. Znajdziemy ją niejednokrotnie w dużych punktach handlowych (jak supermarkety i hipermarkety), z osobnym, obszernym działem produktów na wagę. Taka technologia zwykle bierze udział w aranżacji stanowiska samoobsługowego. Za pomocą tego urządzenia klient osobiście odmierza interesującą go ilość towaru, waży ją i – wybierając właściwą pozycję z menu – drukuje etykietę z kodem kreskowym, który zawiera wszelkie niezbędne dane dla kasjera (odczytującego kod na docelowym stanowisku obsługi nabywców). Opisywane urządzenie posiada nie tylko własną bazę PLU, ale również mechanizm drukujący.

Różnic w zakresie konstrukcji (np. wagi do zabudowy w boksie kasowym), funkcjonalności (np. opcje tarowania, zerowania i liczenia sztuk danego produktu) czy standardów komunikacyjnych potrafi być zdecydowanie więcej, dlatego warto się w nich rozeznać, by łatwiej wybrać model odpowiedni dla reprezentowanej branży.

1 Comment

  1. Karrr0

    oo sam właśnie korzystam z takiego zestawu posnet revo + szalka ważąca, bardzo fajne, nieduże i wygodne rozwiązanie, polecam 😀

    Reply

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Rozwiąż CAPTCHA *