superkasjer.com.pl

Skanery kodów kreskowych – co warto o nich wiedzieć?

Wystarczy dobrze się rozejrzeć, żeby się przekonać, jak popularnym rozwiązaniem w różnego rodzaju przedsiębiorstwach są skanery. Jeśli więc chcemy usprawnić prowadzenie sprzedaży w naszej firmie, wspomniana technologia pomoże nam to osiągnąć. Musimy jedynie pamiętać, aby cechy, parametry i funkcje czytnika odpowiadały na potrzeby prowadzonej działalności. A jakie to mogą być rozwiązania?

Skaner kodów kreskowych i wygoda użytkowania

Czytnik kodów kreskowych jest urządzeniem peryferyjnym, które przyspiesza i ułatwia przebieg transakcji, a przy tym zapewnia użytkownikowi komfort obsługi klientów. Za tę wygodę odpowiadają oczywiście konkretne rozwiązania. Pierwszym z nich są różne warianty sygnałów, informujących sprzedawcę o prawidłowym pozyskaniu danych. Można wymienić tu komunikat świetlny – w postaci zapalającej się diody lub rozwiązania Green Spot, czyli zielonej kropki, pojawiającej się bezpośrednio na skanowanym kodzie – dźwiękowy oraz wibracje. W zależności od środowiska pracy, skuteczniejsze okażą się różne opcje: w bibliotece, gdzie powinna panować cisza, najlepszy okaże się sygnał wibracyjny lub świetlny, podczas gdy w zatłoczonej, głośnej hali hipermarketu konieczny może być też komunikat dźwiękowy.

Czytnik kodów kreskowych marki Cipherlab

Jakie przedsiębiorstwo, taka technologia

Być może najczęściej spotykane czytniki kodów kreskowych to te stosunkowo nieduże, wykorzystywane zarówno do pracy manualnej (gdy skanowanie odbywa się za sprawą wciśnięcia klawisza wyzwalającego wiązkę laserową), jak i automatycznej (gdy urządzenie znajduje się na specjalnej podstawce, a pozyskanie danych wymaga jedynie zbliżenia kodu do światła lasera). Tego typu modele bardzo często można spotkać w niedużych punktach handlowo-usługowych, gdyż są w zupełności wystarczające i nie zajmują dużo przestrzeni. Z kolei we wspomnianych hipermarketach – pomijając technologię skanowania, wykorzystywaną w weryfikatorach cen – spotkamy przede wszystkim duże skanery, odpowiednio wbudowane w stanowiska pracy (boksy kasowe) i dzięki temu umożliwiające płynną pracę przy szerokim asortymencie i dużym natężeniu ruchu.

Szybkość, komfort i precyzja pracy

W kwestii wygody pracy pozostają jeszcze takie kwestie, jak standardy komunikacji z pozostałymi urządzeniami oraz parametr odległości skanowania. Pierwszy aspekt dzieli czytniki (mowa raczej o tych niedużych, zdolnych do manualnego trybu pracy) na przewodowe i bezprzewodowe. Gdy jedne skanery kodów kreskowych wymagają podłączenia do kasy fiskalnej za pomocą kabla, drugie umożliwiają swobodne przemieszczanie się oraz korzystanie z urządzenia w granicach konkretnego zasięgu od stacji dokującej (połączenie odbywa się np. przez Bluetooth). Drugi aspekt dotyczy tego, jak daleko od skanowanej powierzchni może znaleźć się czytnik, aby pozyskać dane z konkretnego kodu. Dochodzi jeszcze cecha, jaką jest szybkość pracy danego modelu, wyrażana w liczbie skanów na sekundę. Ten atut może okazać się szczególnie ważny, gdy dana działalność cieszy się dużym zainteresowaniem klientów.

Wymieniliśmy tutaj jedne z podstawowych kwestii, ważnych przy wyborze skanera kodów kreskowych. Niemniej, nie są to jedyne aspekty, na które warto zwrócić uwagę. Więcej na ten temat tutaj: https://www.pckf.pl/skanery-kodow-kreskowych.

1 Comment

  1. Krystyna

    chyba jakbym szukała skanera kodów do pracy manualnej to już wybrałabym taki, który funkcjonuje bezprzewodowo, dla pełnej wygody 🙂

    Reply

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Rozwiąż CAPTCHA *