superkasjer.com.pl

Skorzystaj z ulgi przy zakupie kasy fiskalnej!

Przepisy fiskalne, które obecnie funkcjonują, pozwalają na odzyskanie części kwoty zapłaconej za pierwszą kasę rejestrującą. Refundacja kosztów, pochodząca z budżetu państwa, może wynieść nawet do 90% wartości urządzenia – jednak nie więcej niż 700 zł. Co należy zrobić, aby odzyskać część wydatku? Podstawowym wymogiem jest prawidłowe zainstalowanie kas fiskalnej.

Kasa fiskalna na czas

Zgodnie z obowiązującym prawem, nie wystarczy jedynie dokonać zakupu kasy, aby móc wystawiać paragony fiskalne. Każde urządzenie tego typu powinno zostać m.in. zgłoszone do naczelnika właściwego Urzędu Skarbowego oraz zafiskalizowane przez serwisanta z ważnymi uprawnieniami. Niezwykle istotne jest także to, żeby wszystkie procedury zostały przeprowadzone w odpowiednim terminie. Brak zainstalowania kasy na czas uniemożliwi bowiem skorzystanie z refundacji z budżetu państwa.

Dla kogo ulga?

Ulga jest powszechnie dostępna dla wszystkich przedsiębiorców, którzy kupują swoje pierwsze kasy fiskalne. Innymi słowy, nie trzeba spełniać żadnych dodatkowych kryteriów, np. finansowych. Ponadto, z refundacji kosztów mogą skorzystać zarówno podatnicy VAT, jak i przedsiębiorcy zwolnieni bądź wykonujący jedynie czynności zwolnione. Niemniej, ustawodawca przewidział dla nich różne sposoby starania się o ulgę.

Podatnicy VAT mogą dokonać odliczenia właściwej kwoty w swoim rozliczeniu za okres, w którym rozpoczęto rejestrowanie obrotu na kasie lub późniejszy. Z kolei przedsiębiorcy zwolnieni i świadczący tylko usługi zwolnione, mają szansę na otrzymanie zwrotu na konto bankowe. Powinni wtedy złożyć wniosek w tej sprawie do US. Natomiast samą ulgę dostaną przelewem – w terminie 25 dni.

Ile tak naprawdę zapłacimy?

Biorąc pod uwagę omówioną tutaj refundację, zakup pierwszej kasy fiskalnej nie musi wcale okazać się dotkliwy finansowo. Tym bardziej, że prawo dopuszcza również inne sposoby obniżenia tego wydatku. Nabycie urządzenia rejestrującego można bowiem zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Pozwala to odzyskać nawet 19% wartości kasy – w postaci oszczędności w podatku dochodowym. Podatnikom VAT przysługuje również odliczenie wspomnianego podatku.

Osobną kwestią jest to, że jeśli nie chcemy wydawać zbyt dużo na kasę fiskalną, możemy zdecydować się na zakup tańszego modelu. W dzisiejszych czasach takie urządzenia także są dostępne na polskim rynku. Oferują one zazwyczaj podstawowe funkcje, które jednak są w zupełności wystarczające do prowadzenia ewidencji.

2 Comments

  1. gościu

    siedem stówek piechotą nie chodzi 😛 a przy kilku kasach to można wogóle dostać niezły zwrot

    Reply
  2. Gabi

    u mnie koszty wyniosły 400 zł.. bez ulgi i innych odliczeń byłoby znacznie więcej…

    Reply

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Rozwiąż CAPTCHA *