superkasjer.com.pl

Instalacja kasy, czyli rejestracja, fiskalizacja i zgłoszenia

Jakiś czas temu na blogu pojawił się wpis, w którym opisaliśmy szczegółowo ulgę obowiązującą przy zakupie pierwszego urządzenia fiskalnego. Jeden z akapitów we wspomnianym artykule był poświęcony prawidłowej instalacji kasy rejestrującej. Wydaje nam się jednak, że zagadnienia związane z fiskalizacją czy zgłoszeniem urządzenia wymagają szerszego omówienia. Tym bardziej, że w dzisiejszych czasach w wielu przedsiębiorstwach występuje konieczność prawidłowego i terminowego zainstalowania kasy.

Postępowanie zgodne z przepisami fiskalnymi

Procedura instalacji kasy rejestrującej jest szczegółowo zdefiniowana przez Rozporządzenie Ministra Finansów z 14 marca 2013 roku. We wspomnianym akcie prawnym znajdują się również wzory dokumentów, które są niezbędne m.in. do prawidłowego zgłoszenia urządzenia fiskalnego do Urzędu Skarbowego.

Wspomniana czynność jest jednak tylko jednym z etapów całej procedury. Podatnik musi także zadbać o to, aby kasa została wprowadzona w tryb fiskalnym (przez serwisanta z ważnymi uprawnieniami). A następnie, w terminie 7 dni od daty wykonania fiskalizacji, zawiadomić o tym fakcie właściwy US. Na koniec przedsiębiorca otrzyma od Urzędu Skarbowego numer ewidencyjny, który trzeba umieścić na urządzeniu – w trwały sposób, w widocznym miejscu na obudowie.

Co masz zrobić jutro, zrób dziś!

Praktyka często pokazuje, że załatwienie różnych spraw na ostatnią chwilę, a już zwłaszcza urzędowych, może się wiązać z pewnymi komplikacjami. Dlatego również nie warto zwlekać z prawidłową instalacją kasy fiskalnej. Wcześniejsze załatwienie wszystkich formalności zapewni nie tylko spokojne rozpoczęcie rejestracji obrotu przy użyciu kupionego urządzenia, ale także dodatkowe korzyści.

Po pierwsze, każda kasa, zanim zostanie zafiskalizowana, działa w trybie szkoleniowym. Jak łatwo zgadnąć, pozwala to na zapoznanie się z funkcjami danego modelu. Po drugie, wcześniejsze zainstalowanie urządzenia ułatwi skorzystanie z refundacji części kosztów. Natomiast ulga obowiązująca przy zakupie pierwszej kasy może wynieść nawet 700 zł.

Konsekwencje braku kasy fiskalnej

Nikt z nas nie lubi być karany, ale i tak musimy wspomnieć o konsekwencjach braku kasy rejestrującej na czas. Tym bardziej, że mogą one być naprawdę nieprzyjemne. O pierwszej konsekwencji mówi Kodeks Karny Skarbowy. Można w nim przeczytać, że przedsiębiorcy, którzy wbrew oczywistemu obowiązkowi nie wystawiają faktur lub rachunków, wystawiają je w sposób wadliwy lub odmawiają ich wydania, podlegają karze grzywny do 180 stawek dziennych. Dodatkowo, uchylanie się od konieczności stosowania kasy przekreśla szansę na skorzystanie z ulgi za zakup pierwszego urządzenia fiskalnego.

1 Comment

  1. Irmina

    Od czego zalezy wysokość zwrotu za zakup pierwszej kasy fiskalnej? pozdrawiam

    Reply

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Rozwiąż CAPTCHA *