superkasjer.com.pl

Centralne Repozytorium Kas – najważniejsze informacje

Transmisja danych z kasy do CRK

Nie będzie wielkim odkryciem stwierdzenie, że urządzenia rejestrujące online będą współpracowały z Centralnym Repozytorium Kas. Od dawna wiadomo, iż na tym ma polegać podstawowa zmiana w polskim systemie fiskalizacji – wynikająca z wprowadzenia nowych technologii sprzedaży. Warto chyba jednak bardziej szczegółowo omówić najważniejsze zagadnienia, które są związane z CRK. Tym bardziej, że niedługo część podatników zacznie już korzystać z kas fiskalnych online.

Gdzie pojawi się definicja CRK?

Pojawienie się kas fiskalnych online będzie wymagało zmian w różnych regulacjach prawnych. Dotychczas opublikowano jedynie Rozporządzenie w sprawie warunków i kryteriów technicznych, jakie muszą spełniać urządzenia rejestrujące. Na tym jednak nie koniec… W niedalekiej przyszłości wprowadzona zostanie również bardzo ważna nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług. I właśnie tam pojawi się szczegółowa definicja Centralnego Repozytorium Kas. Zgodnie z nią, CRK będzie systemem teleinformatycznym, który pozwoli m.in. na odbieranie, gromadzenie i analizowanie danych z urządzeń fiskalnych online. Co więcej, zgodnie z ostatnim projektem wspomnianego aktu prawnego, funkcjonowanie Centralnego Repozytorium Kas będzie nadzorowane przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).

Transmisja danych do systemu MF

Jakiego rodzaju dane będą transmitowane przez kasy fiskalne online? W największym skrócie można napisać, że chodzi o informacje dotyczące prowadzonej ewidencji. Jednak nie tylko… W ostatnim projekcie nowelizacji ustawy VAT można przeczytać, że CRK będzie też odbierało i gromadziło „dane o zdarzeniach zapisywanych w pamięciach kas rejestrujących, mających znaczenie dla pracy kas rejestrujących, które wystąpiły podczas używania tych kas, w tym o fiskalizacji, zmianach stawek podatku, zmianach adresu punktu sprzedaży i datach dokonania przeglądów technicznych”. Innymi słowy, CRK zapewni organom skarbowym skuteczniejszy nadzór nad większością czynności wykonywanych za pomocą urządzeń fiskalnych.

Co zrobić, gdy wystąpią problemy techniczne?

Nowe przepisy zdefiniują też postępowanie w sytuacji, gdy z przyczyn niezależnych od podatnika nie będzie możliwe uzyskanie trwałego połączenia z Centralnym Repozytorium Kas. Wynika to po prostu z faktu, że nie w każdym miejscu w Polsce dostępne jest jakiekolwiek połączenie internetowe. A właśnie za pośrednictwem takiego łącza kasa fiskalna online będzie się komunikowała z CRK. Dlatego też podatnicy będą mogli składać wnioski do US o wyznaczenie odgórnie ustalonych terminów transmisji danych. Wzór takiego dokumentu pojawi się w nowym Rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących, które wejdzie w życie na początku stycznia 2019 roku.

1 Comment

  1. tomek

    właśnie jestem ciekaw, jak w praktyce sprawdzi się ten cały system online, czy będą problemy z połączeniami itd. chciałbym wierzyć, że te zmiany koniec końców okażą się wygodne również dla przedsiębiorców :/

    Reply

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Rozwiąż CAPTCHA *