superkasjer.com.pl

W 2018 roku zaczniemy wystawiać i otrzymywać e-paragony

elzab-k10-kasa-fiskalna-online-ready

Zmiany w branży fiskalnej, które nadejdą wraz z nowym Rozporządzeniem Ministra Finansów i Rozwoju, staną się kolejnym krokiem naprzód w postępującej cyfryzacji technologii sprzedaży. Najlepszym tego dowodem będzie możliwość wystawiania elektronicznych paragonów przez przyszłe kasy fiskalne. Co jeszcze czeka polskich przedsiębiorców oraz ich klientów w kontekście zbliżających się regulacji prawnych?

Nowa forma fiskalnych dowodów sprzedaży

Zgodnie z projektem Rozporządzenia, przygotowywanego przez resort finansów, zostaną wprowadzone poważne zmiany w kwestii kryteriów i warunków technicznych dla użytkowanych kas fiskalnych. Jednym z istotnych rozwiązań, które pojawi się w urządzeniach rejestrujących nowej generacji, będzie funkcja wystawiania tzw. e-paragonów. Oprócz tradycyjnego wydruku, klient, jeśli o to poprosi, otrzyma fiskalny dowód sprzedaży w formie elektronicznej, który zostanie przesłany na jego konto e-mail. W ten oto sposób nabywca zyska wygodną możliwość przechowywania paragonu, który jest potrzebny przy ewentualnej reklamacji lub zwrocie towarów. Modernizacja ta wpłynie jednocześnie na wycofanie z rynku technologii sprzedaży tzw. dwurolkowych urządzeń fiskalnych. Obowiązującym standardem będzie więc cyfrowa forma gromadzonych kopii paragonów.

Kasy fiskalne online połączone z centralnym repozytorium

Jak już zostało wspomniane, to nie jedyna nowinka, która wyniknie z wprowadzenia nowych przepisów. Rozporządzenie dotyczy przede wszystkim zaawansowanego systemu fiskalizacji online, który ma objąć wszystkie użytkowane w polskich firmach urządzenia rejestrujące sprzedaż. Co to oznacza w praktyce? Każda kasa zostanie połączona drogą internetową z centralnym repozytorium. W ten sposób wszystkie informacje odnośnie zrealizowanych transakcji i dokumentów będą automatycznie przesyłane do serwerów Ministerstwa Finansów. Dane te pozwolą jeszcze dokładniej śledzić wszelkie nieprawidłowości, wynikające z ewidencjonowania obrotu przez poszczególne firmy, a co za tym idzie – zapewnią efektywniejszą walkę z szarą strefą. Ponadto, wszystkie kasy fiskalne online mają standardowo umożliwiać komunikację z terminalami do płatności kartą. Dodatkowe informacje możecie znaleźć tutaj.

Online Ready, czyli przygotowania na nadchodzące przepisy

Ostatecznie, Rozporządzenie Ministra Finansów i Rozwoju ma zacząć obowiązywać z początkiem 2018 roku. A jak nie trudno się domyślić, dzisiejsze urządzenia fiskalne nie będą posiadać wyżej opisanych rozwiązań, czyli – nie spełnią wymagań ujętych w przygotowywanym akcie prawnym i czeka je po prostu wymiana na nowe modele. Tak by to wyglądało w przypadku podatników już korzystających z kas fiskalnych. Pytanie jednak, do kiedy przedsiębiorcy mogą dokonać tej wymiany? To się jeszcze okaże, niemniej tak szeroko zakrojony proces zapewne będzie przebiegał etapami. Istnieje prawdopodobieństwo, że użytkownicy dotychczasowych urządzeń będą w stanie z nich korzystać do momentu wygaśnięcia homologacji, przyznanych tym modelom przez Główny Urząd Miar. A więc, wymiana może potrwać nawet do 3 lat. Inaczej wygląda też sytuacja podatników, którzy – przy świadomości nadchodzących zmian – już muszą kupić kasę rejestrującą. Jednak tu producenci technologii sprzedaży przychodzą im z pomocą. Obecnie są już dostępne, np. w sklepie internetowym PCKF.pl, kasy fiskalne z certyfikatem Online Ready, które po wprowadzeniu nowych regulacji prawnych zostaną dostosowane do aktualnych warunków technicznych, bez konieczności wymiany całego urządzenia.

1 Comment

  1. krzysiek1234

    Ciekawe, kiedy nastąpi moment, że papierowe paragony całkowicie wyjdą z użytku…bo że w ogóle to myślę, że na pewno 😉

    Reply

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Rozwiąż CAPTCHA *