superkasjer.com.pl

Raporty dobowe i miesięczne, czyli podstawy wiedzy fiskalnej

Kasa fiskalna Posnet Bingo HS EJ

To nie ulega wątpliwości. Przedsiębiorcy zobowiązani do ewidencjonowania obrotu przy użyciu urządzenia rejestrującego po prostu muszą posiadać pewną wiedzę w tym zakresie. A także systematycznie i prawidłowo realizować zadania określone w funkcjonujących przepisach. Do takich czynności zalicza się między innymi wykonywanie stosownych raportów fiskalnych. Na czym konkretnie ono polega?

Raporty fiskalne to podstawa!

Istnieją różne kwestie, o których musi wiedzieć i pamiętać każdy podatnik korzystający z urządzenia fiskalnego. Do nich zalicza się chociażby terminowe zlecanie przeglądów technicznych (nie rzadziej niż co 2 lata), archiwizacja kopii wystawionych paragonów czy właśnie realizacja wspomnianych raportów. Działania te bowiem sprowadzają się do tworzenia szeroko zakrojonej dokumentacji, potwierdzającej prawidłowość ewidencji sprzedaży towarów lub usług. W przypadku tych ostatnich mowa o wydrukach, które dokładnie informują o obrocie uzyskanym w skali konkretnego okresu czasu – z uwzględnieniem kwoty podatku VAT, którą przedsiębiorca ma obowiązek odprowadzić. Istnieją 2 rodzaje raportów, jakie w takiej sytuacji trzeba wykonywać – dobowe i miesięczne. Jakie są zasady ich realizacji?

Wykonywanie raportów dobowych

Na początek trzeba zaznaczyć, że są to dokumenty zawierające szczegółowe dane o obrocie uzyskanym na przestrzeni konkretnej doby. Dlatego też zwykle realizuje się je przy zamknięciu sprzedaży, pod koniec dnia. Jednak zagłębiając się w przepisy, trzeba zwrócić uwagę na fakt, że nie jest to jedyna opcja. Podatnik może wykonać raport dobowy również następnego dnia. Ważne jednak, by to zrobił przed zarejestrowaniem jakiejkolwiek sprzedaży. Tylko tak bowiem uniknie on błędów w dokumentacji.

Realizacja raportów miesięcznych

Jak nietrudno się domyślić, tego typu dokumenty zbierają informacje dotyczące osiągniętego obrotu (i podatku należnego VAT) w skali danego miesiąca. A w jaki sposób się je wykonuje? Do wystawienia raportu musi dojść po upływie miesiąca, którego dokument ma dotyczyć. I nie później, niż 25 dnia miesiąca bezpośrednio następującego po tym, z jakiego dane mają znaleźć się na wydruku. To bardzo ważne, by pilnować zasad realizacji raportów, gdyż błędne ich wykonywanie – podobnie jak zaniechanie tej czynności – wprowadza błędy do dokumentacji i stanowi złamanie przepisów.

 

Na końcu trzeba jednak wspomnieć o pewnych wyjątkach od reguły. Czyli sytuacjach pozwalających na niezrealizowanie opisywanych wyżej dokumentów. Jeżeli w ciągu danego dnia albo miesiąca nie doszło do zarejestrowania jakiejkolwiek transakcji, w takim przypadku nie trzeba wykonywać odpowiednio raportu dobowego czy miesięcznego.

1 Comment

  1. JakJest?

    z tego co się orientuję każde urządzenie fiskalne ma swoją „żywotność” w postaci ilości raportów do wydruku, więc chyba wystawianie raportów „pustych” (czyli za dni, kiedy nie doszło do ani jednej transakcji) jest nawet niewskazane…

    Reply

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Rozwiąż CAPTCHA *