superkasjer.com.pl

Kwestia kopii paragonów przy wyborze kasy fiskalnej

Novitus Sento LAN E - kasa fiskalna z kopią elektroniczną

Warszawscy przedsiębiorcy mogą mieć różne dylematy na początku fiskalnej drogi. I to nie tylko odnoszące się do wymogów prawnych, ale również dotyczące po prostu wyboru właściwej technologii sprzedaży. Obecny rynek urządzeń rejestrujących oferuje wiele rozwiązań dla poszczególnych branż i firm – także w zakresie realizacji zadań uwzględnionych w obowiązujących przepisach. Zatem jedna z kwestii, którą należy rozstrzygnąć przy zakupie, jest to, w jaki sposób chcemy przechowywać kopie wystawionych paragonów.

2 warianty archiwizacji kopii paragonów

Każdy, kto, ze względów prawnych, stosuje kasę fiskalną przy sprzedaży towarów lub usług, wie to doskonale. Każdy, kogo czeka obowiązkowy zakup takiego urządzenia, szybko się przekona o czekających go wymogach. Jakich? Wedle przepisów, określonych przez Ministerstwo Finansów, prawidłowe rejestrowanie obrotu nie kończy się na wprowadzaniu do kasy danych oraz wystawianiu i wydawaniu klientom paragonów. Do zadań podatnika należą jeszcze inne czynności, jak zadbanie o terminowe przeprowadzanie przeglądów technicznych, czy też regularne wykonywanie raportów dobowych i miesięcznych lub przechowywanie kopii wystawionych paragonów.

To ostatnie urządzenia fiskalne realizują na 2 zgodne z prawem sposoby. Istnieją bowiem kasy z kopią tradycyjną – czyli papierową – oraz elektroniczną. Na czym polega omawiana kwestia w przypadku tych modeli? Kasy z kopią tradycyjną korzystają z 2 rolek papieru termicznego. Jedna z nich służy wystawianiu paragonów, a druga – ich duplikatów. Podczas gdy pierwsze wydruki są wydawane klientom, drugie należy przetrzymywać w ciemnym, suchym miejscu (zapewniającym trwałość zgromadzonych danych), jako niezbędną z punktu widzenia organów skarbowych dokumentację rejestrowanego obrotu. Tymczasem kasy z kopią elektroniczną te same informacje o transakcjach zapisują cyfrowo na karcie pamięci. Dane w tej formie można łatwo i szybko przenieść na komputer, dysk zewnętrzny, pendrive itp., co zapewni im dodatkowe zabezpieczenie. Przede wszystkim jednak, takie rozwiązanie zwalnia z konieczności gromadzenia wielu zapełnionych rolek, a co więcej – obniża koszty ich zakupu.

Nowa kasa fiskalna – jaka, gdzie i w jaki sposób?

Jak nietrudno się domyślić, rodzaj kopii paragonów to nie jedyne rozwiązanie, na które powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze kasy fiskalnej. Choć w istotnym stopniu może zadecydować o komforcie pracy, pozostają jeszcze inne opcje, także wpływające na wygodę i efektywność sprzedaży. Wystarczy choćby wymienić przyciski funkcyjne, dostępne w klawiaturze, wydajny akumulator, prosty w obsłudze mechanizm drukujący, konfigurowalne wyświetlacze bądź interfejsy komunikacyjne. Które z tych funkcjonalności powinny zwrócić naszą szczególną uwagę? Na które z nich postawić? Dowiemy się tego dopiero wtedy, gdy dokładnie scharakteryzujemy prowadzoną działalność i jej potrzeby. Mając dokładne informacje na temat m.in. poziomu rozbudowania firmy czy oferty, trybu pracy lub poziomu natężenia ruchu, jesteśmy w stanie wybrać odpowiadające tym warunkom rozwiązania.

Osobną rzeczą pozostaje to, gdzie nabędziemy interesującą nas kasę fiskalną oraz jaką drogą. Pewne jest jedno: powinniśmy szukać zaufanego dostawcy technologii sprzedaży, mającego w swojej ofercie urządzenia od sprawdzonych producentów, cieszących się zaufaniem wielu przedsiębiorców. Jednocześnie, powinny to być rozwiązania zróżnicowane, zdolne zapewnić też komfort pracy w naszym, indywidualnym przypadku. Ważne też, abyśmy u takiego dystrybutora mogli liczyć na profesjonalne doradztwo, które pozwoli wybrać najlepsze rozwiązania. Nie musimy natomiast zdawać się na zakup w punkcie handlowym. Wielu dostawców kas fiskalnych w Warszawie prowadzi również sklepy internetowe. Pamiętajmy jednak, żeby siedziba główna takiej firmy znajdowała się blisko naszej działalności gospodarczej – w innym wypadku fiskalizacja urządzenia, przeglądy techniczne itd. mogą wiązać się z komplikacjami czasowymi, prawnymi i finansowymi. Przykładowo, najlepiej będzie, jeśli potrzeba zakupu kasy fiskalnej dla Żyrardowa zakończy się nabyciem wybranej technologii na terenie Warszawy. Mały dystans pomiędzy firmą dostawcy a naszym przedsiębiorstwem znacząco zmniejszy ryzyko wystąpienia wspomnianych trudności.

1 Comment

  1. Polko

    Za chwile i tak nastanie czas tylko dla elektronicznej kopii 🙂 lepiej więc już teraz iść z duchem czasu 😀

    Reply

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Rozwiąż CAPTCHA *