superkasjer.com.pl

Dlaczego warto rozważyć zakup kasy fiskalnej Online Ready?

Kasa fiskalna Online Ready - Elzab Jota E

Początek roku 2018 ma być zarazem początek poważnych zmian, jakie spotkają branżę fiskalną w naszym kraju. Wedle zamierzeń Ministra Rozwoju i Finansów oraz prac nad nowym Rozporządzeniem, zostanie wprowadzony system fiskalizacji online, który unowocześni zarówno cały obrót gospodarczy, jak i urządzenia, w jakie będzie musiało się zaopatrzyć wielu przedsiębiorców. Co mogą zrobić polscy podatnicy, aby „być Online Ready”?

Wszystkie kasy fiskalne połączone

Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów, które zacznie funkcjonować w styczniu 2018 roku, w dużej mierze poświęcone jest nowym kryteriom i warunkom technicznym, jakie będą musiały spełniać kasy rejestrujące sprzedaż. Wszystko za sprawą planowanego wdrożenia systemu fiskalizacji online. Na czym będzie on polegał?

Urządzenia fiskalne stosowane w polskich przedsiębiorstwach będą przez internet transmitować ogromne ilości danych wprost do centralnego repozytorium Ministerstwa Finansów. Oznacza to, że organy skarbowe będą szybciej uzyskiwać informacje na temat ewidencji obrotu w poszczególnych firmach zajmujących się handlem towarami lub świadczeniem usług na rzecz klientów indywidualnych. Pełniejszy obraz każdej działalności gospodarczej ma doprowadzić do skuteczniejszej ściągalności podatków i likwidacji szarej strefy.

Terminale płatnicze i elektroniczne paragony

Istotne zmiany w branży fiskalnej nie kończą się na nowym systemie. Kasy fiskalne online zostaną wyposażone w dodatkowe, nowoczesne funkcjonalności. Pierwszą z nich jest standardowa współpraca z terminalem płatniczym. Ponadto, oprócz typowego, papierowego paragonu (którego wydanie pozostanie obowiązkiem podatnika), klient będzie mógł otrzymać dokument w formie cyfrowej. Zostanie on „wystawiony” na prośbę nabywcy. E-paragon, przechowywany np. na koncie poczty elektronicznej, znacznie uprości korzystanie z dokumentu (np. w przypadku korzystania z prawa do reklamacji lub zwrotu).

Online Ready, czyli co na to przedsiębiorcy

Jeśli ogólny kształt projektu Rozporządzenia pozostanie, to jedno stanie się pewne: tak dalekosiężne zmiany prawne i techniczne wymuszą wymianę dotychczasowych urządzeń. Jednak przedsiębiorcy aktualnie korzystający już z kas fiskalnych najprawdopodobniej będą mogli pozostać przy nich, aż nie wygasną przyznane tym modelom homologacje. Być może nawet jeszcze po roku 2018 pozostanie możliwość zakupu urządzenia poprzedniej generacji. Jednak kierunek planów resortu finansów wydaje się być na tyle jasny, że bardziej opłaci się zainwestować w kasę fiskalną online. A co z tymi podatnikami, którzy znajdą się w „momencie przejściowym”? Ci zaś mogą skorzystać z oferty producentów i nabyć urządzenie z certyfikatem Online Ready. Te modele, za niedużą opłatą, będą mogły w przyszłości zostać wyposażone w niezbędne rozwiązania, zgodne z wprowadzonymi regulacjami prawnymi. Patrząc długoterminowo, opcja ta wydaje się na tę chwilę zdecydowanie godna rozpatrzenia.

1 Comment

  1. nino

    mnie i tak czeka chyba w przyszlosci zakup juz kasy fiskalnej online…

    Reply

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Rozwiąż CAPTCHA *